MICHAL GABRIEL

Letní sousoší v krajině

(2011)

Aktualizuji původní informaci o sochách v umístěných v tomto létě ve venkovním prostoru a přikládám fotografie z dalších instalací.

Letní sousoší v krajině 2011
1. Červený jezdec na Janově Hoře
výška 250 cm, červený laminát, rok vzniku 2009 - 2010

Socha je umístěna na pastvině Hucul Farmy. Protože farma hospodaří na hranicích Krkonošského Národního Parku má Červený jezdec okolo sebe krásný prostor horských pastvin s výhledem na Kotelní jámy. Socha vznikla v roce 2009, je odlita do červeného laminátu a na tomto místě bude po dobu jednoho roku. Umístil jsem ji zde na podzim 2010, abych ji mohl vyfotografovat v krajině ve všech ročních obdobích. Socha je součástí sousoší, do kterého patří ještě tři sochy červených koní. Celé sousoší vystavím ještě v tomto roce v Českých Budějovicích. Pro tuto exposici odliji červeného jezdce znovu. Sousoší je také odlito do struktury tvořené skořápkami burských ořechů ale díky tomu není možné ho vystavovat v exteriéru. V tomto roce ho ale vystavím v konírně Trojského zámku.

Odkazy:
http://michal-gabriel.cz/v_cerveny_jezdec_2010.php
http://michal-gabriel.cz/v_jezdec_v_krajine_2010.php

Letní sousoší v krajině 2011
2. Modrá postava na Janově Hoře
výška 210 cm, modrý laminát, rok vzniku 2008 - 2009

První postava ze skupiny tří hadicových postav odlitá do laminátu probarveného bazénovou modří, je umístěna v areálu Hucul Farmy na Janově Hoře. Postupně s ročním obdobím obchází okolí farmy a já se pokouším jednotlivé situace dokumentovat. Postupně přibudou zbývající dvě postavy a vytvořit v krajině kresebnou skupinku příběhu tří soch. Sochy jsou také odlité do zeleného laminátu s čárovou strukturou která tvoří detail tvarově jednoduchých soch a podporuje dynamiku jejich pohybu. Do náročného horského prostoru jsem ale zvolil sochu s výraznou barevností.

Odkazy:
http://michal-gabriel.cz/gal1104.php
http://michal-gabriel.cz/gal1105.php
http://michal-gabriel.cz/gal1131.php

Letní sousoší v krajině 2011
3. Hráči na zámku Kozel
výška 170 - 220 cm, bronz, rok vzniku 2000 - 2011

Bronzové odlitky dubových soch Hráčů jsem zapůjčil do areálu zámku Kozel na sezonu roku 2011. Během této sezony bude skupina doplněna poslední zbývající třináctou postavou, která se právě odlévá do bronzu. V loňském roce stáli hráči na kolonádě v Trutnově a bylo jich pouze jedenáct a v předchozím roce 2009 v rámci akce sochy v ulicích jsem je vystavil na Moravském náměstí v Brně. V té době jich bylo odlitých pouze devět. Sousoší Hráči je zatím nejdéle vznikající a nejširší projekt, který jsem začal v roce 2000 vyřezáním první dubové sochy muže s rukama až na zem. Původní téma stability i pohybu jsem rozšířil o další sochu a postupně s každou přibývající sochou se mi také rozšiřovalo a zpřesňovalo téma, kterému jsem dal pracovní název Hráči. Protože jsem zatím nenašel lepší, už tento název nechávám. Každou sochu jsem nejprve vyřezal do dubového kmene a potom zaformoval a odlil do bronzu a nebo do dvou struktur. Jsou odlité do struktury tvořené skořápkami vlašských ořechů a nebo do struktury z broskvových pecek a modrého laminátu. Trvale v exteriéru mohou být vystaveny ale jen bronzové sochy.

Odkazy:
http://michal-gabriel.cz/v_sochy_v_krajine_2008.php
http://michal-gabriel.cz/v_chalupecky_2010.php
http://michal-gabriel.cz/v_reka_v_trutnove_2010.php
http://michal-gabriel.cz/v_modri_hraci_potok_2010.php
http://michal-gabriel.cz/v_letiste_vrchlabi_2010.php
http://michal-gabriel.cz/v_aspekt_2010.php
http://michal-gabriel.cz/gal1112.php

Letní sousoší v krajině 2011
4. Smečka v parku Chateau Mcely
výška 65 cm, bronz, rok vzniku 2005 - 2011

Smečku sedmi bronzových zvířat vystavuji dlouhodobě venku poprvé. Jde o druhý odlitek celé smečky, protože první odlitek zakoupilo město Trutnov před novou budovu divadla. Zde je celá smečka umístěná trvale. Smečku jsem několikrát fotografoval ve volné přírodě a protože vím že tam bronzová zvířata působila velice přirozeně a živě, přijal jsem nabídku na vystavení Smečky v nově zrekonstruovaném parku zámku v Mcelech. Vybral jsem spolu se zahradním architektem divočejší a čerstvě upravenou část parku aby smečka působila více jako zvířata než jako sochy. Zvířata jsem také odlil do různých struktur a barev. Z těchto struktur jsem již definitivně uzavřel strukturu tvořenou z broskvových pecek a žádné nové zvíře v ní už nevznikne. Celý tento projekt připravila artpro gallery, Revoluční 20, Praha 1.

Odkazy:
http://michal-gabriel.cz/gal1115.php
http://michal-gabriel.cz/v_sochy_v_krajine.php
http://michal-gabriel.cz/real1022.php

Letní sousoší v krajině 2011
5. Zahrada Trojského zámku v Praze - socha S. Freuda
Sochu se kterou jsem v roce 2006 vyhrál soutěž na pomník S. Freuda jsem díky potrhlým akcím sochaře Blažka neumístil na místo pro které jsem ji dělal - Kozí plácek na starém městě Pražském - jsem v tomto roce konečně odlil do bronzu. Možnost umístit ji na celé léto do zahrady zámku v Pražské Troji mě nadchla už pro to, že mám blízko ateliér a mohu ji tak často navštěvovat.

Odkazy:
http://michal-gabriel.cz/v_freud_v_zahrade.php
http://michal-gabriel.cz/v_freud_text.php

Letní sousoší v krajině 2011
6.Konírna Trojského zámku - Jezdec
Tři koně a čtvrtý i s jezdcem je sousoší, které jsem dokončil loni ve struktuře tvořené ze slupek burských ořechů. Tři koně jsou s jinou strukturou součástí vodní kaskády v Praze 6 v Dejvicích. Jezdec je v červené barvě bez struktury na Janově hoře a celé sousoší je opět bez struktury a v červené barvě vystaveno v Českých Budějovicích. Do budoucna bych rád toto sousoší z burákových slupek odlil do bronzu, abych ho mohl vystavovat venku

Odkazy:
http://michal-gabriel.cz/v_jezdec_v_krajine_2010.php
http://michal-gabriel.cz/v_exhibiti_2010.php
http://michal-gabriel.cz/v_sochy4.php

Letní sousoší v krajině 2011
7. Chobotnice v parku Trojského zámku
- práce mého studenta Viktora Paluše

V parku Trojského zámku vystavují letos čtyři umělci - já, můj student Viktor Paluš, můj kolega ze skupiny Tvrdohlaví Stefan Milkov a syn dalšího kolegy z Tvrdohlavých František Skála nejmladší. Viktorova chobotnice skvěle souzní s barokní architekturou, ale jsem přesvědčený, že bude dobře fungovat v každém velkém prostoru. Stále si ji představuji v rozkvetlém řepkovém poli. Letní exteriérové výstavy v Zahradě trojského zámku připravuje Galerie Hlavního města Prahy.

Letní sousoší v krajině 2011
8. Červený jezdec v Českých Budějovicích
Do parku před plavecký stadion jsem zapůjčil nové odlitky hladkých červených koní s jezdcem. Jde o stejné sousoší jako v Troji a stejného jezdce jako je na Janově Hoře jen sjednocené červenou barvou. Nevím jak dlouho v Budějovicích vydrží, protože je stále obaleno dětmi i dospělými. Někdy sedí na jednom koni i čtyři dospělí. Sochy na takový nápor nejsou stavěné a mám o ně docela strach. Hned první den jednu ulomili a bylo nutné ji opravit. Přesně pro takovou akci bych potřeboval celou skupinu odlít do bronzu. Neustálé leštění soch lidskými těly by skvěle zvýrazňovalo odlitou strukturu.

Odkazy:
http://michal-gabriel.cz/v_kone_v_dejvicich_2008.php
http://michal-gabriel.cz/v_osazovani_koni_2008.php
http://michal-gabriel.cz/v_kone_v_praze_2007.php

Mapa na Janovu Horu k červenému jezdci a modré hadicové postavě
Letní sousoší v krajině 2011
Letní sousoší v krajině 2011

Mapa k bronzovým hráčům na zámku Kozel
Letní sousoší v krajině 2011
Letní sousoší v krajině 2011

Mapa - Smečka na zámku Chateau Mcely
Letní sousoší v krajině 2011
Letní sousoší v krajině 2011